Y2K Modası Geri Dönüyor

Y2K Geri Dönüyor mu?

Moda uzmanları size alışkanlık yaratıkları olduğumuzu söyleyecektir. Özellikle gardırobumuz söz konusu olduğunda, geçmişe bağlı kalmayı seviyoruz. Derinlerde, bol kot pantolonların tekrar havalı olacağını biliyoruz , neden onlardan ayrılalım?

Yirmi yıl bekleyin ve sosyal medyanın sizinle aynı fikirde olmaya başladığını göreceksiniz. Algoritmaların korkutucu gücünü ve uygun pazarlamacıları bir araya getirin ve yakında dünya da öyle olacak.

Yine de Y2K modası için öncelikle Z kuşağına teşekkür etmeliyiz. Bu görünümü internette manşet yapıyorlar ve eğer Z kuşağı hakkında bir şey öğrendiysek o da TikTok’taki trendlerin dağları -ya da bu durumda dolapları- yerinden oynatma gücüne sahip olduğudur.

Bu arada, YK2 modası, 2000’li yılların büyüyen sancıları, sosyal iklimi ve sıska bedenlere aşırı takıntısı dışında iyi olan her şeyi temsil ediyor. Keşfetmek ve kişisel tarzınıza göre değiştirmek için yeterli alan bırakırken çocukluk nostaljisini kanalize eder.

Bu yazıda, Y2K modasının temellerini ve ayrıca kökenleri, neden geri döndüğü ve 2022’de nasıl başarılacağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Y2K Modası Nedir?

Modada Y2K nedir?
Instagram @paris2000s aracılığıyla

Y2K modası, 90’ların sonu ve 2000’lerin başındaki en büyük trendlere geri dönüyor. Özür dilemeden maksimalist bir görünüm yaratmak için milenyumun pop kültürünü parlak renkler ve kitschy estetiğiyle harmanlıyor.

Tarzın cesareti göz önüne alındığında, onu bir moda felaketi olarak görmek kolaydır. Y2K’dan ilham alan kıyafetler, geçtiğimiz on yılın minimalizmini reddederek, eksantrik ve şık arasında dar bir çizgide yürüyor. (Hangisi daha iyi seçenek? Bunu size bırakacağız.)

Sosyal medyada gördüğümüz en ateşli görünümler , biraz retro bir kenarla fütürist modaya yöneliyor. Neyse ki, bu çok sayıda denemeye izin veriyor.

Ufacık minik tişörtler ya da havalı bir sweatshirt, koyu renk kot pantolon ya da mini etek, kalın spor ayakkabılar ya da bir çift platform topuklu ayakkabı – seçim sizin. Y2K modasının amacı, kendinizi olabildiğince canlı bir şekilde ifade etmektir.

Daha modern bir bakış açısı için, ilham almak için sosyal medyadaki meslektaşlarınıza bakın. Geçmiş on yıllar ile karşılaştırıldığında, Y2K modası daha vücut pozitiftir ve göz kamaştırıcı kuralın her zaman istisnaları vardır.

Y2K Estetiğinin Kökenleri

Y2K estetiğini nasıl yaparsınız?
IMDB aracılığıyla

Daha önce de belirtildiği gibi, Y2K modası 2000’lerin havasıyla ilgilidir.

Ancak, bu dönemi ağrılı bir netlikle hatırlayanlarımız için 2000’ler sadece Heelys ve Tony Hawk ile ilgili değildi . Büyük bir geçiş dönemiydi.

Dot-com balonunun ardından Apple ve Microsoft gibi Büyük Teknoloji şirketleri giderek günlük hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Flip telefonlar ve oyun konsolları yeni teknolojilerin zirvesine dokunuyordu. Bu arada internet bildiğimiz şekliyle şekillenmeye başladı.

Politik ve sosyal olarak her şey değişiyordu ve pop kültürü bunu yansıtıyordu.

Matrix gibi klasik filmler ve Radiohead gibi müzik efsaneleri zamanın sosyal iklimini sıfırladı, ancak çok azı 2000’lerin modasını ve pop ikonlarını etkiledi.

Destiny’s Child, Paris Hilton, Britney Spears, Christina Aguilera ve *NYSNC tek başına bir nesli şekillendirdi. Günümüzün Y2K modası, ayırt edici görünümlerinin çoğunu yeniden tasavvur ediyor.

Y2K Estetiği Neden Geri Döndü?

Y2K modası neden geri döndü?
Culted aracılığıyla

Moda döngüseldir, yani birkaç trend gerçekten orijinaldir. Birkaç yıl önce her yerde olan 90’ların estetiğini hatırlıyor musunuz? 80’lerin saç kesimlerine ne dersiniz? Emo bile geri dönüş yaptı.

Pembe gözlüklerimizi bir anlığına çıkarırsak, trendlerin sadece iyi bir iş olduğunu görürüz. Y2K modası, yıllar süren vintage toplulukları ve tasarruflu alışverişi izleyen doğal bir adımdır.

Juicy Couture herkes için olmayabilir, ancak her zaman genç nesillerin dolaplarına yeniden girecekti. Markalar basitçe yakalandı ve işte buradayız – Y2K modasına yeniden aşık oluyoruz.

Gösterişli olmasına rağmen, trendin en büyük çekiciliği nostalji değeridir . Son olayların hepimizin özlemini çektiği tarihteki daha basit bir zamanı temsil ediyor.

Y2K Stili Nasıl Çivilenir + 14 Popüler Y2K Kıyafeti

Y2K kıyafetleri
Moda Üniversitesi aracılığıyla

2000’lerin başındaki en iyi şey, çok deneysel olmasıydı. Bebek tişörtleri ve mini etek marka olmuş olabilir, ancak modanın küçük bir bölümünü oluşturuyorlardı.

Bugün, oynamak ve tamamen size ait bir görünümün küratörlüğünü yapmak için daha da fazla alan var.

Sürdürülebilir alışveriş yapanlar, ikinci el mağazalarında ve Etsy gibi sitelerde otantik giysiler bulabilirler. Küçük bir “Kendin Yap” eyleminin sakıncası yoksa, dolabınızı Y2K’nın kendine özgü stiline uyacak şekilde güçlendirebilirsiniz.

Yeni bir şey istiyorsanız, birçok etik marka ve küçük işletme de var.

Gezinirken mutlaka parlak renkler ve parlak kumaşlar tercih edin. Aramızdaki en cesurlar için gümüş veya sedefli tonlar harika bir seçenektir. Bu arada, desenli geniş paça pantolonlar veya skinny güneş gözlükleri ile asla yanılmazsınız.

Başlamanıza yardımcı olmak için ikonik Y2K kıyafetlerinin bir listesini hazırladık:

Bebek Tişörtleri

Bebek Tişörtleri
Pinterest @unifclothing aracılığıyla

Midriff-baring bebek tişörtleri 2000’lerin tişörtüydü. Y2K modası çıkmadan önce bile, bebek tişörtleri mahsul üstleri ve benzeri ürünlerle gardıroplarımıza geri döndü.

Y2K modasının gürültülü ve renkli olduğu bilinmesine rağmen, bebek tişörtleri minimalist bir kıyafet oluşturabilir; daha rahat bir ortam için mükemmeldir. Mükemmel uyumu bulmak için çok çeşitli düz renkler ve retro baskılar arasından seçim yapın.

Rahat ama şık bir görünüm için dantel bebek tişörtünü bralet, bol kot pantolon ve kalın sandaletler veya spor ayakkabılarla eşleştirin.

Baget Çantalar

Baget Çantalar
Rafineri yoluyla29

Ah, ikonik baget çanta. Bu ufacık omuz çantaları için Sex and the City’den Carrie Bradshaw’a teşekkür etmeliyiz .

Saklama alanı açısından diğer çantaları geride bırakmasalar da baget çantalar oldukça çok yönlü aksesuarlardır. Bir tatlılık sıçraması için günlük giyiminize entegre edin.

2000’lerin otantik bir havasını somutlaştırmak istiyorsanız, eski bir Louis Vuitton poşetini deneyin ve yakalayın. Maksimum enerjiklik için pembe bir üst (tercihen göz kamaştırıcı) ve kloş kot ile giyin.

Kadife Eşofman

Kadife Eşofman
Vogue aracılığıyla

Y2K modası 2000’li yılların en önemli ürünlerinden birini geri getirdi: kadife eşofmanlar.

Juicy Couture gibi markalar, geçmişte bu görünümü popüler hale getirmede etkiliydi. Şimdi modern nesil gitti ve onu modaya uygun estetiğe sığdırmak için geri aldı. Kısa üstler, bebek tişörtleri ve spor sütyenleri bu görünümü modernize etmenin birkaç yoludur.

Orijinali tercih ediyorsanız, eşleşen bir eşofmana yatırım yapmayı ve onu kalın, beyaz spor ayakkabılarla eşleştirmeyi düşünün. Renge gelince, sakız pembesi, bebek mavisi, parlak yeşil veya yumuşak mor tercih edin – ne kadar kadifemsi görünüyorsa o kadar iyi.

Göz kamaştırıcı isteğe bağlıdır.

Bol Paça Kot Kot

Bol Paça Kot Kot
Pinterest aracılığıyla @beginningboutique.com

Bu klasik kot pantolonlar, skinny kot pantolonlar raflara çarptığında öldü. Ve ikincisi yakın zamanda hiçbir yere gitmeyecek olsa da, geniş bacaklı kotların yeniden canlanması, düşük belli kotlara ve mini eteklere daha az aşırı bir alternatif sunuyor.

(Ayrıca çok daha rahat olmaları da zarar vermez.)

Geniş paçalı kot pantolonlar tek başına çalışabilir, ancak eski Von Dutch Trucker şapkaları ve üzerine oturan babydoll tişörtleri Y2K estetiğini tamamlayacaktır.

Denim üzerine kot

Denim üzerine kot
Kim Ne Giyiyor aracılığıyla

Denimden bahsetmişken, Britney Spears ve Justin Timberlake 2001’de giydikleri  o kötü şöhreti asla yaşayamayacaklar . Neyse ki Y2K modası biraz daha muhafazakar.

Çift kot için bir özleminiz varsa, renk şemasını tutarlı tuttuğunuzdan emin olun. Geniş paçalı veya yüksek belli kot pantolonlu kısa bir ceket seçin . Görünümü ince güneş gözlükleri, koyu renk botlar ve baget çanta ile tamamlayın.

metalik

metalik
Vintage Everyday aracılığıyla

Çağın teknolojik gelişmeleri nedeniyle, fütüristik moda 2000’lerde tüm öfkeydi. Sevin ya da sevmeyin, metalik renkler yeniden havalı ve her zamankinden daha gösterişli.

Metaller için alışveriş yaparken parlak tonları seçin ve aksesuarları minimumda tutun. Metalik bir şişme ceket bu günlerde tercih ediliyor gibi görünüyor.

Ancak, bu sizin için fazla gösterişliyse, metalik eşofman altı ve ona uygun bir kısa üst veya ceket de öneririz.

Pileli Etekler

Pileli Etekler
IMDB aracılığıyla

1995’te piyasaya sürülmesine rağmen, Alicia Silverstone ve Stacey Dash’in Clueless’taki ekose kıyafetleri 2000’lerin etek çılgınlığına büyük ölçüde ilham verdi.

Y2K modası, modayı çeşitli tonlarda ve renklerde yeniden ziyaret ediyor. Bazıları, eşleşen bir blazer ve bere içerecek şekilde ayarlayabileceğiniz orijinal 90’ların grubuyla daha uyumludur.

Alternatif olarak, 2004’ün Mean Girls filminden ilham alabilirsiniz . Pırıl pırıl pembe bir görünüm için pileli bir etek, kalın spor ayakkabılar ve bir tote çantayı bir araya getirin.

nervürlü hırka

nervürlü hırka
Pinterest aracılığıyla @y2kaesthetic

Her komşu kızının düğmeli iliği, nervürlü hırka hem olgun hem de zarif olacak kadar formda.

Denim veya şişme montların aksine ribanalı hırkalar gardırobunuza uyum sağlayacak. Makul derecede zevkli kalırken daha basit görünümünüzü tamamlamak için mükemmel bir ektirler.

Herhangi bir uzunluk yapılabilir olsa da, kırpılmış bir hırka tercih edilen görünümdür. Krem veya şeftali gibi yumuşak renklere sadık kalın ve kardınızı ya bir askılı üst ve mini bir etek ya da geniş paçalı bir jean ile kısa bir üst ile eşleştirin.

yarı saydam giyim

yarı saydam giyim
Vogue aracılığıyla

Y2K modası, bazı tuhaf sayıları canlandırmasaydı, Y2K modası olmazdı.

Retro ancak fütürist, yarı saydam giysiler şaşırtıcı derecede çok yönlüdür. Ek olarak, fazla aksesuar gerektirmezler (ne kadar çok aksesuar olursa o kadar iyi deriz.)

Rengi seviyorsanız, eğlenceli bir desene sahip bir file top seçin. Özetler ve paisley gibi askeri kamuflajlar 2000’lerde özellikle popülerdi.

Bu sizin için yeterince cesur değilse, şeffaf düğmeli bir gömlek seçin ve altına düz renkli bir bebek tişörtü ile eşleştirin. Diğer bir seçenek ise düz beyaz bir elbisenin üzerine transparan bir slip elbise giymek olabilir.

Mini Etekler

Mini Etekler
Naylon aracılığıyla

The Wolf of Wall Street’ten Margot Robbie’nin sözleriyle , “Evin etrafı kısa, kısa eteklerden başka bir şey olmayacak.”

Y2K’nın mini eteklerdeki dönüşü, o zamanlar Paris Hilton ve Christina Aguilera’nın spor yaptığından çok fazla değişmedi. Y2K modası deri ve file gibi alternatif kumaşları yeniden tanıtmış olsa da, kot miniler özellikle popülerdi.

Tercihinize bağlı olarak mini etek kıyafetinizi güzelleştirebilir veya bozabilir. Eteklerinizle göz kamaştırıcı desenlere öncelik verin, ardından düz renkte uyumlu bir kırpma üst veya bebek tişörtü için çekim yapın. Kot etekleri daha çok seviyorsanız tersini yapın.

Ön Üstleri Bağla

Ön Üstleri Bağla
Vogue aracılığıyla

Nervürlü hırkalar gibi, önü bağcıklı üstler de Y2K modası sayesinde yeniden moda oldu.

Önden bağcıklı üstler, biraz daha fazla çok yönlülük ve önemli ölçüde daha az ışıltı dışında kelebek üstlerle aynı çerçeveye öykünür. Tek başına, altına şirin bir bralet, bebek tişörtü veya basit bir tişört ile giyilebilirler. Önden bağcıklı bir bluz muhtemelen sizin ifade parçanız olacağından, onu düz yüksek belli kotlarla eşleştirmenizi öneririz.

bandanalar

bandanalar
Rafineri yoluyla29

Bandanalar 2000’li yılların en trend aksesuarlarından biriydi. Y2K modası , klasik paisley dışında farklı stiller ve desenler içerecek şekilde görünümü çeşitlendiriyor .

Görünümü gerçekten çivilemek için bandananızı kıyafetinizin geri kalanıyla eşleştirin. Geleneksel olarak giyin ve 2000’lerin en sevdiğiniz pop şarkıcısı gibi başınıza sarın. Ayrıca daha çağdaş bir estetik için saç bandı, topuz veya saç tokası olarak da şekillendirebilirsiniz.

Kelebek Saç Klipleri

Kelebek Saç Klipleri
Kozmopolit aracılığıyla

İlk olarak 90’larda popüler hale gelen kelebek klipsler, Y2K kıyafetinize eğlenceli ve genç bir ek olabilir. Çıkarmaları kolaydır ve klipleri topluluğunuzun geri kalanıyla eşleştirme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Saçınızı serbest bırakın ve saçınızı arkaya sabitlemek için klipsleri kullanın. Alternatif olarak, kelebek klipleri yukarı-do’larınıza ekleyin. 90’ların ve 2000’lerin başındaki benzer saç stillerini taklit etmek için yarı yukarı, yarı aşağı at kuyruğu yapmanızı öneririz (Ariana Grande veya Lizzie McGuire’ı düşünün).

Kitsch Aksesuarları

Kitsch Aksesuarları
Instagram @mariama aracılığıyla

Eğlenceden bahsetmişken, aksesuar oyununuzu kitsch öğelerle hızlandırmayı düşünün.

Arkadaşlık bileziklerinden, tılsımlı kolyelerden, ışıltılı saç tokalarından, zig-zig saç bantlarından bahsediyoruz – bilirsiniz, işler!

Y2K’nın kitsch’i ele alması, tamamen çocukluk halinizden faydalanmakla ilgilidir. Bu , 90′ları kaçırırsanız , görünümü tamamlamak için bir dövme gerdanlık kolye veya bir kova şapka atmaktan çekinmeyin.

2000-Geç Olmayın

Y2K modası, en yeni ve en büyük moda trendidir. Işıltılı flip telefonlar ve bandanalarla Juicy Couture-esque toplulukları veya rahat geniş bacaklı kot pantolonlarla süslenmiş ön üstler olsun, bu estetik modern çağ için kendini yeniden icat etti.

Kıyafetinizi kombinlerken renk ve desenleri denemekten korkmayın. 2000’ler zaman zaman şatafatlı olabilir, ancak kendini ifade etmeye öncelik verdi. Sosyal medyadaki son hareketler, Y2K modasının yeni şeyler denemek ve vahşi yönünüzü yeniden keşfetmek için mükemmel bir bahane olduğunu kanıtlıyor.

Ve unutmayın: her zaman, her zaman aksesuar kullanın.

Y2K stilini sallıyor musunuz? Rehberimize başka neler eklersiniz? Aşağıda bize bir yorum bırakın!

Modern Gotik Tarz Nedir?
2024 Moda Trendleri: Sürdürülebilirlik ve Minimalizm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Sepetim
Beğeni
Kategoriler